U mojoj kolekciji imam brojne predmete zagrebačkih ljekarni iz vremena kada su one bile u privatnom vlasništvu ljekarnika. Od 1947.g sve ljekarne se nacionaliziraju i postaju vlasništvo grada tj države. Neki ljekarnici su zatvorili svoje ljekarne, neki su ostali raditi kako bi sačuvali egzistenciju dok su neki pogubljeni u drugom svjetskom ratu. Najviše predmeta imam iz najstarije ljekarne u Zagrebu – Gradske ljekarne u Kamenitoj ulici a koja se nekada zvala K crnom orlu.
Ona se spominje, tj njezin ljekarnik Jacobus, još davne 1355.g i radi sve do danas. Zanimljiv podatak iz te ljekarne nam dolazi kako je u toj ljekarni radio i Nicolo Alighieri, unuk slavnog pisca Dantea Alighieria.
Druga ljekarna koja je radila punih 350 godina bila je ljekarna K Sv. Mariji n Kaptolu. Zadnji vlasnik te ljekarne je bio Vladko Bartulić, koji je ljekrnu s Markovog trga preselio na Jelačićev trg zbog izgradnje zgrade Hrvtskog Sabora. Vrata te ljekarne možete vidjeti u Muzeju grada Zagreba. Bartulić je zaradom od ljekrne dao izgraditi zgradu u tadašnjem naselju Dolac, koji je ksnije postao prostor za najveću i najpoznatiju zagrebačku tržnicu. Bartulićeva zgrada je i danas tu, na uglu Tkalčićeve i tržnice Dolac.
Najraširenije vrijeme ljekarništva je bilo krajem 19. i početkom 20. stoljeća. Brojni ljekarnici kao što su Bartulić, Feller, Mitellbach, Brodjovim, Salopek, Peičić su nudili svoje vlastite pripravke. Nekio dnjih u se lijepo obogatili da su gradili velebna izdanja za život s obitelji. Najpoznatiji ulagač u svoje nekretnine svakako je bio Eugen Viktor Feller. Inače rodom iz Donje Stubice, gdje je imao svoju prvu ljekarnu u vlasništvu te je dao izgraditi i tvornicu u kojoj je proizvodio pripravke. Svakako njegov najpoznatiji pripravak je bio Elsa-fluid koji se prodao u milijunima komada diljem cijeloga svijeta.
Iako je bio imućan, njegov Elsa pripravak mu je donio pravo bogatstvo te je dao izraditi obiteljsku kuću na Trgu kralja tomislava, zatim prvu četverokatnicu u Zgrebu – na uglu trga i Jurišićeve a onda i u Jurjevskoj. Ovu prvu četverokatnicu mnogi pamte (uglavnom preko razglednica i reklamnih materijala) po ogromnoj reklamnoj boci Else koja je bila u visini dva kata na samom uglu zgrade.
Osim Fellera, spomenuo bih i Sigimunda Mittelbacha koji je imao ljekarnu na samom početku današnje Radićeve. Osim ljekarne, imao je i drogeriju iz koje je nastala današnja tvornica NEVA.
Svakako je tu vrijedno spomenuti i Hinka Brodjovina koji je imao ljekarnu K Zrinskom na uglu Zrinjevca i današnje Tesline. Osim što se bavio ljekarništvom, bavio se i slikanjem te je naslikao brojne ljekarnike iz svog doba.
Vjerojatno najpoznatija njegova slika je ona uz sam ulaz u njegovu ljekarnu, sliku Nikole Zrinskog pred Sigetom. S obzirom da se njegova ljekarna nalazila na Zrinskom trgu, odlučio je dati naslikati sliku Zrinskog u povodu otvaranja HNK s prvom poreom Nikola Šubić Zrinski. Tu svoju želju je povjerio Beli Čikošu Sesiji koji je on to i naslikao. No, Hinko je s vremenom shvatio da slika ima preveliku vrijednost da bi stajala tako vani i na otvorenom, on je tu sliku pospremio a on naslikao novu koju je izložio a koja i danas stoji na istom mjestu. Okvir slike je 2016.g obnovljen.
Toliko za sada o ovoj temi. U budućim objavma iz ljekarništva pisat ću o svakoj posebno. Budite slobodni razgledati malu galeriju predmeta iz teme ljekarništva te se nadam da će va malo biti zanimlivi kao što su i meni.